Zdravotní, kokosová nebo z paměťové pěny – každá z nich se bez pochyby řadí mezi kvalitní matrace. Kterou z nich zvolit? Kritérií existuje skutečně celá řada. Výběr kvalitní matrace není radno podcenit. Vše bychom měli pečlivě zhodnotit a brát ohled na naše individuální potřeby. Nemusíme se obávat, zatoužíme-li po tvrdší či měkčí matraci, klasické či pro alergiky – vždy si určitě vybereme. Při výběru je vhodné využít i zbožové srovnávače, například www.jakco.cz. Prodejci matrací počítají s každou možnou variantou. V tomto článku si řekneme na základě čeho se rozhodovat, a také jak o matraci pečovat, aby nám vydržela skutečně dlouho.
Všechny matrace vypadají podobně, téměř totožně, co se týče svrchního povlaku. Každá z nich má ovšem uvnitř odlišný obsah – a právě ten je pro naše rozhodování určující. Představíme hlavní druhy matrací dle výplně:
Tyto matrace se nejčastěji zhotovují z kombinace dvou pěn. PUR pěna, neboli molitan, je stavěna pro vyšší zátěž. HR, neboli studená pěna, se naopak vyznačuje vyšší prodyšností. Jejich propojením vznikne komfortní a náležitý produkt.
Hlavní složkou těchto matrací bývá vysoce elastická paměťová pěna. Ta dokáže reagovat na teplo lidského těla a vytvarovat se přesně podle jeho polohy. Tato vlastnost zaručí uvolněný a pohodlný spánek každou noc.
Název této matrace skutečně nelže; její primární složkou je latex. Ten se vyznačuje enormní pružností; matrace má navíc s vysokou mírou odolnosti. Latexové matrace vám budou sloužit léta, dopřejete-li jim náležitou péči.
Známé také jako pružinové matrace. Ocelové pružení je uschováno v látkových taštičkách po celé délce i šířce matrace. Díky pružinám jsou vysoce vzdušné, čímž se stávají vhodnými kandidáty do vlhkých prostor.
Tyto matrace obsahují takzvanou kokosovou desku, která je zhotovena výhradně z přírodních surovin. Příměs kokosu zajišťuje vysokou tepelnou izolaci, prodyšnost a odolnost matrace vůči bakteriím i roztočům.
Po seznámení se s různými druhy matrací nastává čas na další skutečnosti, které při rozhodování není radno opomíjet. Zmíníme 3 stěžejní z nich:
Rozměry bývají tím prvním, pokud se bavíme o koupi nové matrace. Samy o sobě nepředstavují žádnou potíž. Stejně jako lůžek, tak i matrací existuje z pohledu rozměrů nespočet. Na jednolůžko připadá šíře 90 cm, na dvoulůžko pak od 140 cm nahoru. Řádná matrace by měla mít tloušťku alespoň 15 cm, aby byla uchována její primární funkce.
Maximální zátěž, pro kterou je matrace určena, je nutno skutečně respektovat. Lidé tuto skutečnost často podceňují a dělají chybu. Je-li matrace zatížena přes limit, může to zřetelně negativně ovlivnit její funkce. Přetížení třeba sníží nejenom míru odpružení, ale rovněž životnost. Nechcete-li kupovat novou matraci každý rok, dejte si na tuto skutečnost pozor.
Tuhost, neboli tvrdost bývá určena pětistupňovou škálou, kde 1 značí měkkou matraci. Ač by se to nemuselo zdát, tuhost matrace úzce souvisí s pozicí těla ve spánku. Pro spaní na boku se obyčejně radí měkčí, aby nedošlo k otlačeninám, kdežto pro polohu na břiše zase tvrdší, aby páteř dostala uspokojivou podpěru.
Matrace jako takové nepatří k těm nejlevnějším položkám na seznamu v domácnosti. Náležitou péčí dovedeme jejich životnost výrazně prodloužit. Toholze dosáhnout 3 prostými kroky:
Teď už byste měli vědět co koupě matrace obnáší a nezbývá nic jiného, než popřát, abyste si ji skutečně dobře vybrali. A víte-li ještě něco zajímavého, co by ostatním při jejich výběru pomohlo, prosím neváhejte a přispějte do diskuse