To, že jsou obojky pro psy nezbytnou součástí jejich výbavy, ví i naprostý laik v oboru kynologie. Obojek patří ke psu jako plenky k novorozenci a skutečně se pořizuje téměř bezprostředně po jeho narození. Proč? Obojek není náhrdelník a neslouží jako ozdoba, ale upevňuje se k němu vodítko; za něj je možné za něj pejska k sobě přitáhnout, a je-li potřeba, silou držet na místě. Malá štěňata, která nebyla očkována, by sice obecně neměla být venčena venku ve věku mladším 6-8 týdnů, protože na veřejných prostranstvích mohou pozůstatky po jiných psech představovat nebezpečí. Mohlo by se tedy říci, že ještě obojek nepotřebují ale není to tak úplně pravda..
Některá štěňata ve vrhu se sobě velmi podobají. Proto když se narodí, používají se barevné obojky, aby se sourozenci mezi sebou odlišili. To je zvláště důležité při každodenním vážení, aby chovatel viděl, že se všechna štěňata dobře vyvíjejí. Také to zabraňuje záměně štěňat, která byla zájemcem záhy po porodu vybrána, během jejich předávky při prodeji. A v novém domově pejsek roste z obojku do obojku. Na výběr je jich skutečně hodně. A to podle velikosti a rasy zvířete a při zohlednění funkcí, které se od obojku očekávají.
Jakmile si štěně vybuduje vakcinační ochranu, může jít ven a poznávat svět. K tomu potřebuje pevnější obojek, na který si musí zvyknout. Nasazovat se má ze začátku jen krátce a jeho nasazení má být náležitě odměněno; případně je dobré odlákat pozornost štěněte hrou, aby se třeba nesnažilo si obojek sundat. Než si na tento módní doplněk zvykne, je vhodné ho pro delší pobyt doma nebo na noc sundávat. Je také důležité velikost obojku pravidelně upravovat a kontrolovat, jak moc zvíře poporostlo. Nejlepší způsob, jak to udělat, je zvolit nastavitelný obojek pro štěňata. Existují i samonastavovací modely, které se automaticky přizpůsobí obvodu krku.
Přivyknout malého pejska na obojek bývá obvykle menší nesnáz než naučit ho chodit na vodítku a přibíhat na povel Ke mně. To bývá na procházkách největším kamenem úrazu. Jsou psi a jsou majitelé, kterým jde takový výcvik snadněji, a pak jsou mezi příslušníky obou živočišných druhů jedinci, kterým to z různých důvodů tak dobře nejde. Zejména pokud si někdo pořídí psa jako milého společníka (někdo říká “na mazlení”), často brzy rezignuje na vyžadování absolutní poslušnosti a dopřává zvířeti více svobody, než je zdrávo. Jistě, profesionální výcvik slepeckých nebo výcvikových psů ať je přenechán odborníkům, ale pokud se se zvířetem vychází mezi lidi (a kdo by chtěl být celý život uvázaný u boudy?), mělo by základní povely bezpečně zvládat. Jinak hrozí celá řada kolizí s okolím. A právě k snazšímu ovládání psa a pro všestrannou bezpečnost slouží kvalitní obojek, vybavený třeba schopností za tmy svítit.
Určitě už jste mnohokrát viděli psa (a nebylo to štěně), který se doslova dusí na vodítku a zběsile táhne svého pána vpřed Není to jen kvůli horku nebo pronásledování kočky. Občas je problém sladit tempo chůze páníčka a jeho čtyřnohého přítele. Nejen pro tyto případy, ale jako praktický pomocník při sofistikovanějším vycviku byl vyvinut elektronický obojek. Zmáčknutím tlačítka se nahrazují trhavé pohyby vodítkem, případně nějaké výchovné plácnutí. Takto vyvolané stimuly mohou být dosti nepříjemné a pes na ně reaguje okamžitým přiběhnutím k pánovi. Ten má tak relativně volné ruce, odpočine si od zátěže, kterou představuje fyzické ovládání silného zvířete. A co víc – může tak mít pod kontrolou dva psy najednou.
Dovedete si představit ovládání psy bez obojku?