LED zářivky, LED pásky a LED svítidla obecně představují jednoznačně moderní svícení. Oproti dříve používaným svítidlům mají řadu nesporných výhod a téměř žádné nevýhody. Tento typ svítidel je ve světě k mání již více než 40 let a jeho vývoj jde nezadržitelně kupředu.
LED osvětlení se stalo běžnou součástí našeho života. Na trhu najdeme LEDky, které nahradily doposud užívané žárovky, jež skutečně zářily a vydávaly teplo. LED trubice nahrazují jednoduše svoje nepříliš ekologické předchůdce ve firmách, halách a sálech i v chodbách domácností. Show business rozhodně oceňuje LED reflektory, které oproti klasickým starým reflektorům nevydávají nepříjemné a často nežádoucí teplo. I na veřejnosti jsou hojně využívána LED svítidla jako zdroj příjemného nočního osvětlení. Čtení knihy nebo noční pohodu doma podpoří zase led pásky různých barev.
Ano, provoz svítidel díky výměně běžných žárovek za ty LEDkové nespotřebuje zdaleka tolik elektrické energie jako kdysi. Statistický úřad Evropské unie zpracoval velmi zajímavou statistiku. Co se stane, pokud obyvatelé evropských zemí nahradí 60wattovou běžnou žárovku za LED žárovku s 10 watty? Jak to “zamává” s kilowatthodinami v jednotlivých státech?
Tato historie se píše již více než 40 let. Kolem roku 1980 byly na trhu k dispozici z barevného spektra zatím pouze červené ledkové diody. To se změnilo díky japonskému technikovi Shuji Nakamurovi v polovině 90. let. Tehdy spatřila světlo světa také modrá LEDka, která byla následována LEDkou zelenou a o pár let později také Nobelovou cenou za fyziku pro tohoto inženýra. Ten následně dal světu i skoro bílé LED světlo.
Původní žárovky mají ve své podstatě odzvoněno. Od roku 2012 se v Evropě definitivně nesmějí vyrábět. Tento zákaz byl vyhlášen jako opatření Evropské komise, která se zabývá ekodesignem výrobků. Některé ostatní kontinenty a státy Evropu dokonce předběhly. Například Austrálie nepodporuje prodej klasických žárovek již od roku 2009. Zcela prvním státem na světě, který zakázal klasické žárovky prodávat, byla překvapivě Kuba, a to od roku 2007.
Naopak ve Spojených státech amerických se rozhodli klasické žárovky nezakazovat. Tamní ministerstvo energetiky zrušilo plánovanou povinnost používat pouze úsporné varianty svícení. Žárovky tak hřejí dál…
Klasické žárovky přemění na světlo pouze nepatrné množství spotřebované elektrické energie, její většinu promění na teplo. Hlavním důvodem, proč jsou zakázané, je tedy jejich vysoká energetická náročnost, neefektivita a ekologická zátěž.
Kolik svítidel mají české domácnosti? Jaký byl loňský rok z pohledu nákupu svítidel do našich domácností? Svůj vliv na tyto nákupy měla i pandemie koronaviru. Tipnete si, kolik procent z nich tvoří právě LED osvětlení?
A co vy? Získalo si vás LED osvětlení hned a stali jste se jeho fanoušky pro jeho úžasnou variabilitu? Zkoušeli jste nakupovat dříve používané žárovky i dnes a dostali jste je? Dáte nám vědět v komentářích?