Přemýšlíte o laserové epilaci? Existuje spousta metod, přístrojů a nabídek. Po přečtení tohoto článku snad budete mít jasno, kterou cestou se vydat. Nežádoucích chloupků se lze zbavit mnoha způsoby. Jejich hlavní rozdíl spočívá v délce výsledku – čili jak dlouhá bude fáze, kdy nové chloupky nebudou dorůstat.
Kratší efekt mají většinou metody, které jste schopni provádět doma sami. Patří mezi ně například:
Doba efektu těchto metod se různí, hovoříme ale většinou o rozmezí mezi 5 dny a 6 týdny. Nejkratší efekt má depilace, čili metoda, kdy odstraňujeme pouze část nad povrchem kůže (např. holení). Nejdéle vydrží pokožka hladká po použití vosku.
Dlouhodobý výsledek přináší procedury, díky nimž se zbavíme i kořínků. Odborně se takovému procesu říká epilace. U té už je nutná návštěva kosmetického dermatologa či salonu. Hlavní metody trvalé epilace jsou:
Během této metody proniká velmi tenký světelný paprsek skrz povrch kůže a míří přímo na vlasovou cibulku. U ní se zastaví a pomocí tepelné energie ji zničí. Zacílit právě na ni umí velmi dobře, detekuje ji totiž podle tmavého melaninu.
Pokud jsou chloupky světlé, nemusí paprsek rozpoznat pigment tak dobře, což může ve výsledku znamenat nutnost absolvovat větší počet jednotlivých sezení. Existují však přístroje, které kombinují laserové paprsky s radiofrekvenční energií. Ta bez problémů likviduje i pigmenty jiné než jen tmavé barvy.
Mezi nejvyspělejší technologie v boji proti nežádoucímu ochlupení patří diodové lasery. Jsou nejsilnější a efekt epilace vydrží jednoznačně nejdéle. Celkový počet návštěv je redukován na přibližně polovinu oproti ošetřením jinými laserovými přístroji a velkou výhodou je také bezbolestnost. Během celého zákroku probíhá dvojité superchlazení, nebudete tak pociťovat nic nepříjemného.
Jde o epilaci využívající elektrický proud. Během tohoto procesu se k vlasové cibulce vsune mikrojehlička, která ji následně elektřinou zničí. Kůže jako taková není perforována, ultratenký kov musí proklouznout těsně okolo chloupku až ke kořínku.
Tato technologie je poměrně účinná, není ale rozhodně bezbolestná a mohou se tvořit jemné spáleniny.
Někdy bývají mylně přiřazovány mezi lasery, ve skutečností se ale o laser v pravém slova smyslu nejedná. Jde o intenzivní pulzní světlo (odtud i zkratka IPL – Intense Pulsed Light) produkované xenonovou výbojkou. Záření je širokospektrální a ne tak přesné jako paprsek laseru. Je tedy zapotřebí mnohočetných aplikací a efekt nebude tak dlouhodobý. Někdy se také může objevit lehčí spálení.
Ať už si zvolíte kteroukoliv metodu s dlouhodobým efektem, buďte připraveni na to, že jedna návštěva u odborníka stačit nebude. Chloupek má totiž celkem tři růstové fáze, zničit ho je možné pouze během jediné z nich, a to v tzv. fázi anagenní. Toto období trvá 30 – 45 dní a nachází se v něm až 85% nechtěného porostu.
Abyste docílili kompletně hladké pokožky, budete potřebovat alespoň 5 – 7 ošetření, mezi každým z nich musí být 4 – 12 týdnů dlouhá pauza. Nejnižší počet opakování nabízí diodový laser, nejčastěji se budete vracet k IPL.
Žiletka, laser nebo neholit vůbec? Jaký postoj máte vy? Podělte se s námi o názor.