Jak je zřejmé, vaše první kroky povedou právě na živnostenský úřad. Než začnete sepisovat jakýkoliv dokument, je důležité si zjistit, o jaký druh živnosti máte vůbec zájem. Živnosti se rozdělují na volné, vázané, koncesované a řemeslné. Pro některé z nich není zapotřebí zvláštního vzdělání či praxe, u některých naopak ano. O několika z těch nejběžnějších živností a potřebné doklady k jejich dosažení, se dočtete zde. Na živnostenském úřadě tedy vyplníte druh živnosti, doložíte potřebnou odbornou způsobilost a samozřejmě zaplatíte poplatek 1 000 Kč. Na finančním úřadě je dále nutné se přihlásit mezi ochotné poplatníky daně z příjmu fyzických osob.
Živnosti řemeslné jsou zcela zřejmé, jsou to práce v zednictví, truhlářství, podlahářství, zámečnictví apod. K jejich provozování je nutná odborná způsobilost, nikoliv však praxe. U většiny takových stačí k doložení například výuční list.
Volné živnosti se týkají především výroby, obchodu a služeb. Obsahují zhruba 80 druhů různých činností k podnikání. Ať už třeba vyrábíte gumičky do vlasů, děláte kadeřníka nebo prodáváte kaprové pruty, budete nejspíš spadat do této skupiny.
A v neposlední řadě živnosti koncesované uvedené v příloze č. 3 jsou takové, ke kterým je nutná odborná a jiná zvláštní způsobilost. Především tedy provozování cestovní kanceláře, ostraha majetku a osob, pohřebnictví, osobní a nákladní doprava a jiné.
Jsou obory, ve kterých k podnikání živnostenský list vůbec nepotřebujete. Je to zejména zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství, činnost autorů, nezávislá povolání jako je herec, hudebník či spisovatel a také činnosti a povolání, ke kterým je nutná státní zkouška. Taková jsou například lékař, advokát, makléř, tlumočník a daňový poradce. Ano, i taková povolání provádíte jakožto podnikatel, ale ne klasickým způsobem, ke kterému by bylo nutné si opatřovat živnostenské oprávnění.
Výpis z živnostenského rejstříku obdržíte do týdne, někdy to bývá i dříve. Dříve vám přišel živnostenský list, nyní je správně nazýván jako výpis z živnostenského rejstříku. V podstatě se ale jedná stále o totéž. Získáváte své osobní IČO, tedy vlastní osmimístné identifikační číslo. Po měsíci dostanete také dopis z finančního úřadu, který obsahuje vaše DIČ.
O tom vás též informuje dopis z Okresní správy sociálního zabezpečení, kde se dozvíte i přesnou částku vaší zálohy. Je jasné, že na začátku podnikání platíte základní a nejnižší sumu. Ta je v dnešní době zhruba 1 853 Kč. Každá platba se musí na účet sociálky připsat do 20. dne následujícího měsíce. Sumu tedy odesíláte zpětně. Má rada, na placení sociálního i jiných nutných záloh, je nejlepší si nastavit trvalý příkaz. Jakmile se peníze úřadu připíšou později, naskakují penále ve výši 0,05 procenta za den. Jistě, je to téměř zanedbatelná částka, ale jakmile se o ní nedozvíte, začne se násobit a nikdy není příjemné platit zpětně nějaké dluhy. Zvlášť ty vůči státu.
Další povinnou platbou je zdravotní pojištění.
To dnes činí celých 1 697 korun. Abyste tohle zjistili, musíte si zajít do své vlastní zdravotní pojišťovny. Každá zdravotní pojišťovna má dnes již mnoho poboček po celé republice, nejméně v každém krajském městě. Tam vám připraví přesné pokyny k platbám, které jim musí přijít již k 8. dni následujícího měsíce.
Stát se živnostníkem a podnikatelem je pro většinu lidí velmi lákavé. A ať už začnou podnikat ve velkém či se věnují nějaké drobné činnosti, prvním krokem je obstarání si živnosti. V minulém roce v ČR přibylo 62 000 živnostníků. Více informací o našich poměrem k přečtení zde.