Spací pytle pro miminka mají opravdu hodně daleko do mini verze spacáků pro nás dospěláky. Jsou to v podstatě takové nositelné deky, které se připevňují pomocí patentek nebo zipů. Jde o relativní novinku na trhu dětského zboží. Pro řadu rodičů se ovšem staly neodmyslitelnou součástí výbavičky, pro kterou našli každodenní využití. Zajímá vás, proč byste si je měli rovněž pořídit a jak vybrat ten pravý? V tomto přehledném průvodci najdete odpovědi na nejdůležitější otázky.
Zdá se, že jako vůbec první je začali používat Finové. Všem prvorodičům finská vláda věnuje mateřský balíček – krabici se základními potřebami pro miminko, která je také místem na spaní. V roce 1968 byly novým doplňkem tohoto boxu spací pytle, jenž nahradily přikrývku. Spacáčky se postupně rozšířily po Evropě, ale je pravděpodobné, že se v době, kdy jste byli dětmi, se ještě nevyužívaly. Současná generace miminek je už ale velmi dobře zná a nedá na ně dopustit.
Jejich největší předností je to, že na rozdíl od přikrývek je vrtící se dítě nemůže odkopnout. Odkopnuté deky nebo peřinky nejenže znamenají, že miminku může být zima, ale mohou také zvýšit riziko udušení. S pomocí spacího pytle děťátko zůstane v teple a pohodlí i během nočního krmení. Nebudete ho pak muset odkládat zpět do již studené postýlky, což by je mohlo rušit, pokud spí nebo je ospalé. Oceníte je i v momentě, kdy vaše dítě už bude starší – zabrání mu totiž, aby z postýlky vylezlo a přibatolilo se až k vám.
Do spacích pytlů se mohou položit i čerství novorozenci. Důležité však je, aby pytle dobře seděly kolem krku dítěte. Nemělo by se stát, že by jeho hlava mohla v noci sklouznout dolů do vaku. Také průramky by měly sedět na výbornou – proto má většina vaků v podpaží zipy, které to zajišťují.
Spacáčky jsou záměrně vyráběny bez rukávů, aby se děťátka nepřehřívala. Přílišné horko je obzvláště nebezpečné a je považováno za jednu z příčin syndromu náhlého úmrtí kojence. Pokud je chladněji, doporučuje se miminku obléct pyžamo s dlouhými rukávy ze silnější hřejivější textilie. Nikdy ale nepoužívejte spolu se spacím pytlem dodatečnou přikrývku!
Jejich střih je v podstatě univerzální. Řešit tak budete nejspíš vedle samotného potisku dětského spacáku hlavně způsob jeho zapínání.
Dvoucestné zipy usnadňují noční výměnu plenek. Umožňují vak otevřít zespodu, aniž byste dítě jinak rušili. Některé spacáky mají boční zipy, jiné mají zip na přední straně. Někteří považují boční zipy za jednodušší pro uložení dítěte, zejména spícího, a mohou být o něco praktičtější při přebalování. Záleží ale na osobních preferencích, kterou z variant si vyberete.
Pokud jde o materály, nejlepší volbou jsou ty přírodní – hřejí, ale zůstávají prodyšné. Většina dětských spacích pytlů je bavlněná s polyesterovou výplní. Pokud je bavlna organická, znamená to, že byla vypěstována bez použití jakýchkoli chemikálií, takže má mnohem menší dopad na životní prostředí a je šetrná k citlivé pokožce. Pokud má materiál certifikát OEKO-TEX, znamená to, že byl důkladně testován na přítomnost škodlivých látek. Setkat se můžete ještě s použitím merino vlny nebo mušelínu.
Spacáčky se postarají o optimální teplotu pro nerušený spánek vašeho miminka. Zabraňují odkopání, podchlazení, ale také zakrytí dýchacích cest. Používejte je místo klasické přikrývky, nikdy ne společně. Pokud jde o jejich zapínaní, to většinou bývá na zip v kombinaci s patentkami. Pokud možno se vyhněte těm se šněrováním, které by mohlo být velmi nebezpečné.
Máte už vybráno?