Náhlá ztráta libida může postihnout téměř každého muže. Situace je to jistě nepříjemná a často má neblahý vliv jak na “postiženého” jedince, tak na jeho partnerku a tedy i na jejich vzájemné soužití. Lze věc nějak řešit? Nebo ztrátě libida dokonce předcházet?
Sexuální touha či chcete-li libido, je přirozenou součástí člověka. Náhlý pokles nebo úplná ztráta libida může být překvapivá a znepokojující. A ačkoli je toto téma stále ještě tabuizováno, je důležité o něm hovořit a také vědět, že se může týkat kohokoli bez ohledu na věk, fyzickou kondici či životní styl. Náhlá ztráta sexuální touhy nemusí být jen otázkou fyzického zdraví. Někdy jsou příčiny i jiné, obvykle komplexnější.
Pojďme se na toto choulostivé téma podívat podrobněji. Řada z vás to možná ocení.
Důvodů, kvůli kterým dochází u mužů k náhlé a tedy více méně nečekané ztrátě libida, je poměrně dost. Nejčastější příčiny lze shrnout do několika následujících bodů.
Pokud muž nemá chuť na sex, je nejprve důležité odhalit základní příčinu tohoto stavu. Někdy může jít i o souběh několika důvodů. Řešení však obvykle existuje.
I když může ztráta libida postihnout skoro každého, někteří muži jsou k tomuto stavu náchylnější. Toto jsou zřejmě nejohroženější skupiny mužů:
Tito muži by měli věnovat zvýšenou pozornost svému tělesnému a duševnímu zdraví, protože prevence je často účinnější než řešení následků. Včasná péče o zdraví může výrazně snížit riziko náhlé ztráty libida.
Ztráta libida se někdy nemusí projevit jako úplná nechuť k sexu. Někdy si muž třeba jen všimne toho, že se mu do intimností moc nechce. Musí se do sexu zkrátka nutit a to zdaleka ne vždy úspěšně. Z toho pak následně vznikají pocity frustrace a dříve či později se to projeví i na partnerském soužití. Ztráta libida může vypadat třeba takto:
Podobné příznaky by neměly být ignorovány, protože mohou ovlivnit nejen partnerský vztah, ale i celkové duševní zdraví. Pokud problém přetrvává, je důležité hledat odbornou pomoc. Mějte na paměti, že nechuť k sexu a jeho nedostatek mohou vést až k předčasnému úmrtí!
Ptáte se, zda je možné ztrátě libida nějak předejít? Jestli existuje něco jako prevence? Samozřejmě, že existuje. I poměrně jednoduché věci mohou riziko vzniku problémů s libidem výrazně snížit. Podívejte se, které to jsou:
Důležité je také pravidelně naslouchat svému tělu a věnovat pozornost signálům, které naznačují možné problémy. Prevence nemusí být složitá, ale vyžaduje trochu snahy.
Nemáte chuť na sex? A nevíte, jak problém řešit? Jisté je, že při hledání řešení hraje velmi důležitou roli partnerka. Je zkrátka nutné, aby byla aktivní. A s hledáním cesty ven z problému začněte co nejdříve. Otálení často vede jen ke zhoršení situace a k narušení vztahu. Zde je několik kroků, které mohou pomoci:
Každý krok směřující byť jen k částečnému zlepšení nepříjemné situace má určitě smysl. Vyzkoušejte všechno, co se dá. Definitivní ztráta libida, obzvláště pak dojde-li k ní ještě v relativně nízkém věku, vám může zkazit zbytek života.
Získejte zpět ztracenou chuť na sex a zachraňte váš partnerský vztah. Není to nemožné.